Grupa građana „Za naš Obrenovac” (ZNO) u Skupštini GO Obrenovac ima devet odbornika, koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom 38, a koalicija „Biramo Obrenovac” osam odbornika.
Tokom predizborne kampanje ZNO je nastupao kao opozicija i kritičar vlasti. Ulaskom u postizbornu koaliciju, odnosno „dogovor” sa Srpskom naprednom strankom, dobio je mesto predsednika Skupštine opštine Obrenovac i zamenika sekretara Skupštine. Sa druge strane, stavljen je znak pitanja ne samo na njihove predizborne aktivnosti i obećanja, već i na celokupno dosadašnje delovanje.
„Našim nastupima i delovanjem u prethodne tri godine, od kada smo se oformili, podjednako smo kritikovali i opoziciju i vlast. Naravno da smo bili opozicija vlasti, nećemo biti opozicija opoziciji jer to nije normalno. Kritikovali smo vlast, borili se protiv nekih stvari, ali ni u jednom momentu nismo favorizovali nikog iz opozicije. Vodili smo svoju politiku, govorili da su oni deo zajedničkog sistema prethodne 24 godine. Dvanaest godina jedni, pa dvanaest godina drugi, da vode svoje borbe, ’urovljeni’ u dva rova već koliko godina. Građani im nisu bili na prvom mestu. Na prvom mestu su im bile njihove stranke, njihove centrale, njihovi predsednici stranaka, gradskih odbora. U njihovoj borbi i želji da se dodvore svojim liderima stranaka, zaboravili su na građane. Našli smo sebi politički prostor i počeli da se bavimo malim problemima koji svakodnevno muče građane i otežavaju im život. Građani su prepoznali našu borbu i dali nam podršku od 17 odsto na prethodnim izborima i šansu da promenimo upravo te male stvari“, rekao je Đorđe Janjić za TAF.
Na pitanje da li stvarno misle da mogu nešto da promene, Janjić je rekao da su odluci o ulasku u koaliciju sa SNS-om prethodili razgovori i obećanja.
„Naravno da smo razgovarali sa predstavnicima vlasti i naravno da imamo obećanja da ćemo skoro sve stvari koje smo obećali u izbornoj kampanji ostvariti. I što se tiče ekoloških problema i saobraćajnih problema i poljoprivrede i raznoraznih projekata koje smo zacrtali da uradimo u narednom periodu. Sigurno od toga nećemo odustati. Bićemo pouzdan partner, ali ako ne budemo išli u tom smeru i dogovor ne bude poštovan, lako ćemo izaći iz vlasti. Mi njima za većinu apsolutno ne trebamo. Svesni smo i toga da, ako mi ne budemo poštovali naš deo dogovora, mogu i oni nas izbace kad god budu hteli“, tvrdi Janjić.
Kaže da su mesto predsednika Skupštine i zamenika sekretara Skupštine dobili da bi nadgledali da li se dogovor koji imaju sprovodi.
„Naš deo dogovora je da radimo na projektima koje smo kandidovali, nominovali u (predizbornoj) kampanji. Zato i imamo predsednika Skupštine i zamenika sekretara Skupštine. Da bi nadgledali da li će naš dogovor i projekti oko kojih smo se dogovorili biti sprovedeni onako kako treba i na vreme. Nijednu drugu funkciju u izvršnoj vlasti apsolutno nemamo. Ovo je jedina koalicija u Srbiji ili dogovor, stranke koja ima 17 odsto glasova i nema nijednog funkcionera u izvršnoj vlasti, sa nekom drugom strankom. Mislim da smo na taj način jasno stavili do znanja da su nam bitni građani, da su nam bitni problemi sa kojima se susrećemo, a da nam funkcije apsolutno nisu bitne“, objasnio je Janjić.
Slaže se da je reč o riskantnom potezu, jer je i sam istakao da koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom zbog apsolutne većine u Skupštini može bez posledica da ne ispoštuje dogovor, dok za njih faktički predstavlja ulaganje kompletnog kredibiliteta i svega što su do sada postigli i kaže da je upravo u tome suština.
„Svestan sam da smo ulaskom u ovaj dogovor sa SNS-om stavili na kocku sve što smo radili prethodne četiri godine. Ali smo isto tako svesni da biramo između toga da pokušamo da rešimo nešto i toga da nam se deca truju naredne četiri godine, da kolima ne možemo da prođemo kroz grad, da nam lokalna poljoprivreda ne funkcioniše kako treba i mnogih drugih problema sa kojima se srećemo. Mislim da smo izabrali da rizikujemo zbog građana, zbog nas lično, naše dece, članova porodice, pa kako bude. Ako se budemo izborili da se te stvari reše, siguran sam da ćemo na sledećim izborima imati još bolji rezultat nego što smo imali sad. Ako ne ispoštujemo ono zbog čega smo ušli (u koaliciju), ja sam apsolutno spreman da nas građani kazne.“
Upitan da prokomentariše skidanje tačke koja se odnosi na investiciju Lafarge BFC u Privrednoj zoni „Ratari“ sa dnevnog reda poslednje sednice starog saziva Skupštine Obrenovca i kakav je njegov stav kao predsednika Skupštine o eventualnoj izgradnji cementare u Ratarima, Janjić je rekao da to bio „prvi korak“ u saradnji sa SNS-om.
„Skidanje te tačke sa dnevnog reda je upravo ono o čemu sam sada pričao. To je deo našeg dogovora. Da ne dozvolimo da se u Ratarima napravi još jedna MeiTa. Skidanje te tačke, koja se tiče izgradnje cementare u Ratarima, sa dnevnog reda sednice je bio prvi korak u našoj saradnji. Znam da deluje čudno, ali upravo je to ono zbog čega smo mi ušli u koaliciju i prva naša saradnja na nekom projektu je bilo to. Skinuli su sa dnevnog reda sednice tačku koja dozvoljava Lafarge-u da se izgradi. Zato što mi i dalje ne znamo šta se tu radi, ne znamo kakva cementara treba da bude. Da li je ona što zagađuje kao što je nekada bila u Beočinu ili je neka po standardima EU, da li uopšte zidaju cementaru ili šta zidaju. Apsolutno nemamo nikakve informacije po tom pitanju i nismo mogli da dozvolimo da nastavi da se gradi nešto što ne znamo šta će biti, kao što je na kraju bio problem i sa fabrikom MeiTa. Nama ne treba još jedna MeiTa u gradu i upravo iz tog razloga je skinuta ta tačka sa dnevnog reda“, kazao je Janjić.
Tvrdi da dogovor da on bude izabran za predsednika Skupštine nije podrazumevao skidanje te tačke sa dnevnog reda, već je dogovor o koaliciji rezultirao skidanjem te tačke sa dnevnog reda zasedanja Skupštine.
„Razgovor koji smo imali pre desetak dana o našem zajedničkom delovanju, razumevanju, saradnji je doneo taj rezultat da je na narednoj Skupštini skinuta ta tačka sa dnevnog reda. To nije bio deo dogovora da budem izabran za predsednika (Skupštine). Naš dogovor je da napravimo koaliciju ovakvu kakvu smo napravili. Opet vam kažem, nismo birali funkcije, jer da smo birali imali bi verovatno i direktore i članove Veća (opštine). Apsolutno smo razgovarali samo o projektima i ničemu drugom. Nemamo ljude u izvršnoj vlasti, imamo u Skupštini, samo da bi videli da li se ti projekti sprovode ili ne sprovode.“, objasnio je Janjić.
Na komentar da njihov dogovor liči na situaciju na Starom gradu sa Markom Bastaćem, koji je takođe uzabran za predsednika Skupštine, Janjić je rekao:
„Ja zaista ne znam šta se dešava na Starom gradu, iako Marka Bastaća poznajem lično, ne znam kakva je tamo situacija. Vidim da će verovatno sastaviti vlast sa Srpskom naprednom strankom i to je jedino što mogu da vidim, da kažem osećam iz političkog iskustva. Ne mogu da komentarišem, Bastać mi je prijatelj. Ali vidim da tu nije samo Marko Bastać, tu je i (Dejan) Žujović tu je i Vuk Jeremić. Ne znam šta da kažem. Definitivno opozicija koja sada deluje ovako kako deluje ne daje dovoljno poverenja za međusobnu saradnju, čak ni jedni drugima, a kamoli građanima koji treba da ih izglasaju u mnogo većem broju nego što su bili sad izglasani.“