Projekat Zdravitas je deo nastavnog programa koji se sprovodi od 2017. godine, a u okviru kojeg se unose podaci i mere motoričke sposobnosti kod učenika – poput trčanja na 20 metara, skoka u dalj i pretklona u sedu – koje profesori beleže u posebnim predmetnim sveskama. Iz Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta poručuju da nije reč o novom projektu, samo da je sada kreirana i elektronska platforma, piše Insajder.
“Naše kolege nastavnici su već od neke 2013/14 upoznati sa tim projektom kroz seminare koji su bili odobreni od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, tako da za to za nastavnike koji su sprovodili novi nastavni program od 2017. godine ovo nije ništa novo, Platforma je samo kruna svega onoga što smo radili u pilot projektu”, kaže dr Miroslav Marković, potpredsednik Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta.
Softver i platforma Zdravitas postali su dostupni nastavnicima ove godine. U okviru portala unose se podaci o učenicima, pored ostalih – JMBG, jedinstveni obrazovni broj, mesto i opština rođenja koje već sadrži i e-dnevnik, zbog čega Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika smatra da nije potrebna i posebna platforma.
“Pazite, to je moglo kroz e-dnevnik bez ijednog novog dinara da se otvori novo polje i da se kaže 7/2 osnovne škole te i te, trčalo 20 dece, 10 dečaka ovo su rezultati, 10 devojčica ovo su rezultati. Za statistiku je to više nego dovoljan podatak”, tvrdi Dušan Kokot.
Zato deo prosvetnih radnika smatra da je Platforma nepotrebna.
“Deluje kao jedan potpuno nepromišljen potez, koji za rezultat ne može da proizvede nikakvu novu vrednost niti može da donese bilo kakve merljive i opipljive rezultate, zašto se to onda radi, iz prostog razloga da neko uzme novac. Mi danas treba, evo ubijamo se mesec dana da objašnjavamo zašto je to pogrešno, zašto se to ne radi na taj način, a zapravo to nikoga nije ni briga. Prevara se već desila, pare su već otišle iz budžeta”, naglašava Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika.
Za kreiranje Platforme i softvera Zdravitas izdvojeno je 42 miliona dinara. Posao za njenu izradu dobila je grupa ponuđača, “Saga d.o.o” i tek osnovana firma “Portal Master Solutions”. U Agenciji za privredne registre piše da je osnovana 9. aprila 2024. godine, samo mesec dana pre nego što je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu objavila javni poziv. Kratak period od osnivanja firme do raspisivanja konkursa budi sumnju u namere sklapanja ugovora – na šta je početkom oktobra ukazala Demokratska stranka.
“Imajući u vidu da je tek mesec dana osnovana firma pre same, samog raspisivanja javne nabavke, dobila posao vredan preko 20 miliona dinara, ukazuje na opravdanu sumnju da je ta firma osnovana upravo za ove namere. Naravno, ne može Demokratska stranka niti bilo koja stranka ispitivati ovakvu sumnju i ovakve navode, nego to mora da uradi tužilaštvo. Tužilaštvo se bez obzira što smo izašli u javnost sa ovim podacima i što su mediji to preneli, tužilaštvo se nije oglasilo niti je zatražilo bilo kakve papire i dokaze od nas, niti nam se na bilo koji drugi način obratilo”, kaže Goran Radojev iz Demokratske stranke.
Video: Nepotrebna platforma Zdravitas posao dobila i firma stara mesec dana (Izvor: Insajder.net/Insajder TV)
Vlasnici firme “PortalMaster Solutions” su Marko Petrović, docent Fakulteta organizacionih nauka koji ima udeo od 60 odsto i asistent na istom fakultetu Filip Furtula, sa udelom od 40 odsto. Pokušali smo od njih da dobijemo odgovore o ugovoru za Zdravitas, međutim, oni su nam napisali da nisu u mogućnosti da daju kompletne informacije o funkcionisanju i realizaciji projekta – i uputili nas na Ministarstvo prosvete i Kancelariju za informacione tehnologije i elektronsku upravu. Ministarstvo i Kancelarija do danas nisu odgovorili pitanja Insajdera.
Tekst je u celini preuzet sa portala Insajder.net