Jovančićević je na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini rekao da je najveći problem u Srbiji po pitanju zaštite životne sredine nedostatak strategije, a da se do njenog definisanja i usvajanja „DS oštro protivi svakom ponovnom pokušaju budjenja ovog projekta zvao se on ‘Rio Tinto’ i li na bilo koji drugi način“.
„Najvažnije pitanje strategije je oblast edukacije dece u osnovnim i srednjim školama u tim oblastima, a drugi deo se odnosi na poboljsanje kvaliteta inspekcijskih službi zarad redefinisanja kaznene politike. Srbija je jedna od zemalja gde mozete učiniti skoro sve a da ostanete nekažnjeni“, kazao je Branimir Jovančićević.
Prema njegovim rečima strategija o očuvanju životne sredine bi morala da sadrži i odredbe da „nijedan grad ne bude bez sanitarne deponije i bez kolektora za prečišćavanje otpadnih voda“, a nijedan dimnjak termoelektrane ne sme biti bez filtera.
„Kada donesemo strategiju, kada počne da se postupa po njoj, kada pokažemo kako o životnoj sredini brinemo, tek tada možda možemo da pregovaramo o otvaranju novih rudnika. U ovakvim okolnostima bilo bi opasno“, kazao je Jovančićević i dodao da bi uz usvajanje i poštovanje strategije Srbija u narednom periodu mogla da dostigne „bar nivo Hrvatske ili Slovačke“.
Dodao je da je u oblasti životne sredine „količina problema toliko velika da ne mogu da se reše pojedinačnim akcijama“, već da svi, a naročito vlast, treba da sa „deklarativnih principa predje na aktivnosti na terenu“.
Na pitanje da li je DS, u vreme kada je bila na vlasti, odgovorna za dolazak kompanije „Rio Tinto“ u Srbiju, Jovančićević je rekao da „tema ‘Rio Tinta’ nije u to vreme bila od nekog velikog značaja“, i da su date dozvole za istraživanja „kao u celom svetu“.
„Bivša vlast koju je činila i DS dozvolila je istražne radove na teritoriji Podrinja i nekim drugim lokacijama. U šta će se to izroditi mi nismo znali. Kasnije se razvilo u ozbiljan problem“, rekao je Jovančićević .
On je rekao da je bio član resornog odbora DS od 2004. godine, kao i da su se stavovi odbora razlikovali od stavova tadašnjeg Ministarstva za zaštitu životne sredine, dok, kako je naveo „DS koju vodi Zoran Lutovac vodi sasvim drugačiju politiku“.
Momirović: Odustajanje od eksploatacije litijuma ima svoju cenu
Ministar gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović izjavio je u subotu da odluka vlade o obustavljanju projekta investicija u implementaciju modernih tehnologija kao što su litijumske baterije ima svoju cenu, i da je potrebna hrabrost ako se želi iskorak u ekonomskom smislu.

„Ljudi moraju da razumeju, ako želimo da iskočimo, da se pozicioniramo i izadjemo iz balkanske perspektive, moramo da se uhvatimo u neki novi industrijski talas. Litijum je bila naša šansa da izmislimo internet, litijum je bila naša nafta i svi mi snosimo deo odgovornosti zašto nismo imali snage, predsednik najmanje“, rekao je Momirović za TV Hepi.
Momirović je rekao da je Srbija u planiranoj eksploataciji litijuma „bila ispred Nemačke“, ali da je ona sad „prestigla“ Srbiju, i da je „potpuno neumesno“ da kao član vlade koja je donela odluku da „eksploatacija bude obustavljena“ – odnosno o odustajanju od tog projekta, sada priča o tome.
„Moram da budem objektivan i preuzmem deo odgovornosti, i nova vlada mora to zaista ozbiljno da preispita“, naglasio je Momirović, ali nije precizirao da li je potrebno preispitati odgovornost članova vlade zbog odustajanja od projekta, ili samu odluku o projektu eksploatacije litijuma.
On je rekao da je u projektu eksploatacije litijuma bilo mnogo problema, pre svega jalovište u dolini Jadra jer nisu definisani jasno prečištaći, ali je to sve pitanje za narednu vladu i za budućnost.
Pominjući saobraćanice koje povezuju Loznicu sa drugim delovima države, on je rekao da je u taj grad došlo nekoliko fabrika, ali da je to „perspektiva koja je previše sporo diže plate“, i da je potrebno ponuditi nešto novo i o tome će morati ozbiljno da se razmišlja u budućnosti.