Ogranak Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Obrenovcu ponovo u redovnom režimu rada

Izvor: TAF

Autorka: Jasmina Prodanović

Naslovna fotografija: Zgrada Ogranka Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Obrenovcu (Foto: TAF)

U jeku pandemije Kovida-19, kompletno osoblje Ogranka Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Obrenovcu je, 28. juna 2020. godine, povučeno u Gradski zavod za plućne bolesti i tuberkulozu na Zvezdari, koji je bio trijažni centar u Kovid sistemu. Nakon pauze u radu „od dve godine i četiri meseca“, po rečima načelnika dr Miroslava Vićentijevića, ovaj dispanzer, Obrenovčanima poznat i kao ATD, počeo je sa redovnim radom.

„Dispanzer Obrenovac počeo je ponovo da radi 10. oktobra 2022. godine, nakon pauze od dve godine i četiri meseca. Kovid jeste doveo do komplikacija i zbog nemogućnosti dolazaka pacijenata kod lekara, pogotovo specijalista, a svakako je i kod pacijenata koji ranije nisu imali problema sa disanjem doveo da se i oni javljaju zbog tegoba sa otežanim disanjem. Zato se pacijentima sa preležanim Kovidom-19 predlaže da dođu na pulmološki pa i kardiološki pregled,“ kaže dr Vićentijević u izjavi za TAF.

Foto: TAF

Radno vreme ogranka Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Obrenovcu je radnim danom (ponedeljak – petak) od 07:00 do 14:00 časova, a pregledi se, kaže dr Vićentijević, zakazuju preko izabranog lekara.

„Pregled se zakazuje isključivo preko izabranog lekara. Pacijenti sa regularnim zakazanim pregledom od strane svog lekara opšte prakse sada mogu kod nas dolaziti na pregled.“

Iako je Kovid-19 i dalje prisutan, dr Miroslav Vićentijević kaže da ne očekuje ponovni prestanak rada ogranka u Obrenovcu jer „za sada ne izgleda da ovaj oblik Kovida daje tešku kliničku sliku“ i nada se „da se više nećemo vraćati onom kovid sistemu.“

Ogranak Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Obrenovcu (Foto: TAF)

Upitan za ponašanje u danima sve češćeg aero-zagađenja i predstojećem periodu koji uključuje i grip i još uvek prisutan Kovid-19, dr Vićentijević je preporučio da se ne izlazi bez preke potrebe kada je aero-zagađenje veliko i nošenje maski u zatvorenom prostoru:

Aero-zagađenje normalno ne pogoduje raznim pacijentima a pogotovo pulmološkim. Verovatno zbog njega imamo učestalost javljanja hroničnih pacijenata, pogotovo pacijenata sa hroničnom opstruktivnom bolesti pluća i astmom. Preporuka za njih je da redovno uzimaju svoju propisanu terapiju a ukoliko se javljaju pogoršanja da se preko izabranog lekara upute nama i ćemo im dati odgovarajuću terapiju. Pacijenti koji su hronični pulmološki pacijenti bez preke potrebe ne treba da izlaze u vreme jake magle i aero-zagađenja. Treba da izbegavaju veće zatvorene prostore i redovno uzimaju terapiju. Nošenje maski i dalje se predlaže u zdravstvenim ustanovama, premda je po meni bolje i dalje korišćenje maski u zatvorenim prostorima, a pogotovo u gradskom (javnom) prevozu.“